Odzież używana na wagę czy na sztuki? Co się bardziej opłaca?

Odzież używana na wagę czy na sztuki? Co się bardziej opłaca?

Jak myślisz, co bardziej się opłaca? Kupowanie odzież na sztuki, czy na wagę? Sprawdzimy obie te wersje i odpowiemy na pytanie, ile tak naprawdę kosztuje odzież używana na sztuki, a ile kosztuje odzież używana na wagę. Być może się nieco zdziwisz.



Odzież na wagę – ceny i faktyczna opłacalność

Ceny odzieży na wagę są bardzo różne, ale oczywiście tutaj weźmiemy pod uwagę ceny dla klienta detalicznego, a nie dla sklepu. Taka średnia cena, jaką odzież na wagę osiąga w dniu dostaw w sklepach to 30-40 zł/kg. To może być zarówno dużo, jak i mało. Jeśli wziąć pod uwagę, że bardzo gruby i ciepły płaszcz może ważyć 1,5 kg, to jego cena wyniesie 45-60 zł. Z kolei na taki sam kilogram może wejść nawet 6 cienkich letnich bluzek. W jednym i z drugim przypadku cena będzie raczej przystępna, ale tutaj nie wzięliśmy pod uwagę jakości i stanu ubrań.

Jeśli w danym sklepie odzież na wagę jest naprawdę dobrej i bardzo dobrej jakości, czyli modna i nie nosi śladów zniszczenia, to taka cena wydaje się ok. Gorzej, jeśli ta cena dotyczy ubrań z poprzedniej epoki, całkowicie już niemodnych oraz zniszczonych. Wtedy taka odzież na wagę w ogóle się nie opłaca.

Kiedy kupujesz na wagę, nigdy tak naprawdę nie wiesz, ile Ci przyjdzie zapłacić. Oczywiście możesz przypuszczać, ale pewności nie masz.

W części sklepów w miarę upływu dni tygodnia ceny są coraz niższe. Przykładowo pierwszego dnia kg ubrań kosztuje 40 zł, drugiego 35, trzeciego 30, czwartego 25, piątego 20, szóstego 15, a po tym cyklu jest nowa dostawa i ubrania znowu kosztują 40 zł/kg. Taka wycena jest opłacalna dla klienta, bo pierwszego dnia może sobie wybrać to, co najlepsze w najwyższej cenie, ale jednak nie zawsze jest pewność, że w tym pierwszym i najdroższym dniu po dostawie odzież na wagę naprawdę będzie na tyle ciekawa, że po przeliczeniu tej wagowej ceny na sztuki będzie to bardziej opłacalne, niż zakup ciuchów wycenionych. Jeśli np. w pierwszym dniu odzież wyceniona na 40 zł/kg po przeliczeniu na sztuki kosztuje np. 12 zł za sztukę, a analogiczne rzeczy w takim samym stanie można kupić na wycenie za 8-10 zł za sztukę, to nie ulega wątpliwości, że zakup na kilogramy nie jest opłacalny.



Odzież na sztuki – ceny i realna opłacalność

Przy zakupie na sztuki wiesz, co kupujesz i wiesz, ile za to zapłacisz jeszcze zanim podejdziesz do kasy. Widzisz, że te spodnie kosztują 10 zł, a tamta bluzka 5 zł i możesz sobie zrobić prostą kalkulację, która pokazuje, że łącznie zapłacisz 15 zł. Wycena może być opłacalna, bo płacisz za faktyczny stan ubrań, za markę i za jakość, a nie za samą wagę.

Wielokrotnie jest jednak tak, że kupujemy kilka wycenionych rzeczy, np. 7 w cenie każda po 8 zł i po zważeniu tych rzeczy okazuje się, że jest ich dokładnie 1,4 kg. Przy wycenie zapłaciliśmy za nie 63 zł (7 x 9 zł). Gdybyśmy kupili to na kilogramy, zapłacilibyśmy 60 zł (1,5 kg x 40 zł).

Nigdy nie można konkretnie odpowiedzieć na pytanie, co jest bardziej opłacalne – odzież na kilogramy, czy odzież na sztuki. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie może być bardzo opłacalne albo w ogóle nieopłacalne. Wszystko zależy od tego, co się komu podoba i co w jakim jest stanie. Raz można na pewnej metodzie zaoszczędzić, a innym razem stracić.

Leave a Reply

All fields are required

Name:
E-mail: (Not Published)
Comment:
Type Code